fallback

Асен Василев пред Bloomberg: България няма да се поколебае да приеме еврото

Правителството проучва възможности за механизъм за криптоплащания "в краткосрочен до средносрочен план", заяви финансовият министър

20:54 | 21.01.22 г. 30

Финансовият министър Асен Василев заяви пред Bloomberg, че новото правителство на България няма да се отклони от плана на страната да приеме единната валута на Европейския съюз в рамките на две години, въпреки че признава "предизвикателствата пред модела на еврото".

"Като коалиционно правителство поехме ангажимент да влезем в еврозоната на 1 януари 2024 г.", казва Василев в интервю за Bloomberg News в София в петък. Ползите от преминаването от българския лев към еврото са повече от недостатъците, заявява той.

Българското правителство на премиера Кирил Петков е решено да насочва крехката подкрепа за единната валута, придържайки се към целевата 2024 г. Василев повтори ангажимента, поет по-рано този месец от Петков, който потвърди планираната дата за присъденияване на България към еврозоната, обещавайки публична кампания за представяне на ползите от еврото.

44-годишният Василев и 41-годишният Петков, и двамата възпитаници на Harvard Business School, бяха избрани с минимална победа миналата година с новата си партия "Продължаваме промяната", която обеща да се справи с корупцията в най-бедната страна-членка на ЕС, припомня Bloomberg.

Обрамчени в жълто са страните кандидати за еврозоната, а Дания е договорила клауза за неучастие в нея

От агенцията отбелязват също, че политиците в България, в която икономическата продукция на глава от населението е равна на малко повече от половината от средното ниво за ЕС, се стремят да приемат еврото, за да помогнат на икономиката да намали разликата с по-богатите страни в блока. Но около половината от населението не гледа с добро око на единната валута, сочи проучване на Евробарометър от юли.

Присъединяването към еврото ще доведе до намаляване на лихвените проценти, ще повиши доверието на инвеститорите и ще помогне на българския бизнес чрез намаляване на трансакционните разходи, посочва Василев. Кризата в еврозоната, която започна в Гърция преди повече от десетилетие - и която почти разби валутния съюз - показва, че недостатъците на валутата могат да бъдат отстранени, казва той.

"Определено има някои, да кажем, предизвикателства в модела, но от гръцката криза видяхме, че те могат да бъдат преодолени", коментира Василев.

Фрагментираната четирипартийна коалиция на Петков е изправена пред познато предизвикателство за реформаторите в България, което произтича от заплетена политическа криза, белязана от скандали с подкупи, широко разпространено недоверие към публичните институции и нарастващо неравенство.

Василев казва още, че правителството проучва възможности за механизъм за криптоплащания "в краткосрочен до средносрочен план", като пояснява, че е в преговори с централната банка, както и с "играчи в криптоиндустрията". Той изключва варианта страната да е център за добив на цифрова валута.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:49 | 14.09.22 г.
fallback